Звіринець та Видубичі

Київ. Звіринецька гора

Звіринцем  зветься терен між Печерськом (вул. Старонаводницька), Теличкою та Чорною горою. Вважається, що київські князі колись полювали тут дикого звіра або утримували звірів для полювання.

 На високій мисовій кручі, що підноситься на 70 м вище південної частини долини й Дніпра і зветься Чайка, київський князь Всеволод Ярославич спорудив свою заміську резиденцію, Красний двір. Археологи виявили тут поселення, датовані де кінцем III тис. до н.е., рештки мурованого з плінфи палацу кінця XI ст., зведеного Всеволодом Ярославичем. Пізніше тут була резиденція київського князя Юрія Долгорукого. 1157 р., по смерті Юрія Долгорукого, красний двір було зруйновано. Року 988 прибережна частина Звіринця одержала назву Видубичі. Коли за наказом князя Володимира Святославича скинули з київської Гори дерев'яний ідол Перуна, і той поплив Дніпром, чимало побожних киян бігло берегом, благаючи: Видибай, наш Господару, Боже, видибай! Ось тут, біля улоговини - урочища між мисом Чайка та південнішим мисом, й прибило ідола до берега, тут він і видибав. Так виникла назва Видубичі. Року 1070 князь Всеволод Ярославич заснував монастир. Спочатку він так і називався Всеволозький Видубицький.вибух артилерійських складів
 
Стратегічне положення Звіринця на підступах до дніпровських переправ - особливо суттєве в часи, коли тут ще не було постійного мосту, - взяли до уваги російські фортифікатори. 1810 р. за проектом військового інженера К. Опермана було споруджене земляне Звіринецьке укріплення (нині на цьому місці розаріум Ботанічного саду). З його валів контролювалася вся Неводницька долина.

На Звіринці збереглися поховальні печери з підземною церквою, датовані XI ст. та відкриті у 1880-х роках. Серед знахідок - чернечі хрести-параманди, сплетені з тоненьких шкіряних ремінців, шкіряні пояси, взуття.

1864 р. старець Іона (Іван Мирошниченко) одержав дозвіл на заснування поруч з Видубицьким Михайлівським ще одного чоловічого монастиря - Свято-Троїцького, згодом названого також Іонівським.

 5 червня 1918 р. Звіринець спіткала страшна катастрофа: вибухнули артилерійські склади. Внаслідок вибухів утворилося величезне пустище, на місці якого, за гетьмана П. Скоропадського, пропонували побудувати новий урядовий центр столиці.

1936 р. на Звіринці створено Центральний ботанічний сад Академії наук України площею 130 га. Тут влаштовано бо-таніко-географічні ділянки. Особливо популярний навесні у киян сирінгарій - унікальний сад бузку.

Звіринець. Вулиця Мічуріна

Попередня    Головна    Наступна