Фунікулер

 панорама Подолу з верхньої станції фунікулеру, 2001

Проблема зв'язку між Верхнім містом та низинним Подолом існувала завжди, скільки стоїть Київ. Спершу стародавні кияни користувалися крутими стежками, потім - Андріївським узвозом, який під цією назвою відомий ще з позаминулого століття, але існував значно раніше. Потім від Хрещатика до Подолу - Володимирським узвозом пішов перший трамвай, і шлях став хоч довшим, зате зручнішим.

Ідею збудувати між верхньою і нижньою частинами міста механічний підйом у вигляді невеличкої похилої залізниці з канатною тягою подав інженер А. А. Абрагамсон. Проект розробили інженери М. К. П'ятницький та М. І. Баришников. Спорудження фунікулера тривало з 1902 по 1905 рік. Колії підйому простяглися на 200 метрів. Спершу він з'єднував верхню терасу Володимирської гірки з вулицею Боричів тік. Називався Михайлівським механічним підйомом, тому що поруч були будівлі Михайлівського Золотоверхого монастиря.

панорама Подолу з верхньої станції фунікулеру, 1915

На той час це було досить прогресивне інженерне вирішення: рейки лежали на міцній залізобетонній естакаді, добре діяли і підйомні машини. Першу реконструкцію фунікулеру було здійснено у 1928 році. Лінію руху подовжили на 38 метрів, і відтоді нижня станція була перенесена на вулиця Сагайдачного, біля Поштової площі.

У 1958 році проведено кардинальну реконструкцію фунікулера. У машинному залі встановили більш сучасне устаткування, яке, крім усього, ще й гарантувало повну безпеку руху. Наприкінці 1984 року фунікулер пережив ще одне оновлення.

Зараз фунікулер складається з рейкового шляху, нижнього і верхнього посадочних майданчиків і двох вагонів. Рейси здійснюються через 2,5—3 хвилини. Розрахунковий обсяг перевезень — чотири млн. осіб на рік, хоча фактично, за даними служб фунікулера, це число в кілька разів більше і становить 17,7 млн. людей на рік. Все це підтверджує не лише історичну цінність, але й корисність та актуальність цієї споруди.

 фунікулер з Володимирської гірки, 1914фунікулер з Володимирської гірки, 2001

Попередня    Головна    Наступна