Поділ

сучасний вигляд Подолу з Труханова острова

Поділ - придніпровська частина міста Києва, стародавній район ремісників і річковиків. Простягається вздовж Дніпра і Київської гавані, попід горами Старокиївською, Замковою, Щекавицею і Юрковицею між Пішохідним мостом через Дніпро і вул. Заводською. Головні вулиці на Подолі - Сагайдачного, Костянтинівська, Набережно-Хрещатицька, Верхній і Нижній Вал, площі - Контрактова, Житньоторзька і Поштова. Назва походить від старослов. «подол» - низина, низинна місцевість. Разом з Верхнім містом (Старим Києвом) і Печерськом Поділ складає найдавнішу частину міста. Перші поселення - за доби кам'яного віку (25 - 15 тис. рр. тому, в т. ч. Кирилівська стоянка, розкопана на вул. Фрунзе № 59 - 61). Включав в себе давні історичні місцевості: Біскупщину, Боричів, Гончарі, Дегтярі, Кожум`яки, Плоське. Через Поділ протікала річка Почайна. Неодноразово зазнавав затоплень, руйнацій і пожеж. Після спустошливої пожежі 1811 Поділ майже повністю переплановано, укрупнено його квартали. замість звивистих, вузьких завулків прокладено прямі вулиці - лінії (давню конфігурацію зберегли тільки декіліька вулиць - Боричів Тік, Покровська, Притисько-Микільська). Поділ дав назви Подільським району, узвозу, провулку. У 20 - 30-і рр. Поділ мав назву Петрівка (Петрівський район) - від прізвища голови ВУЦВК Г. І. Петровського. На Подолі збереглися пам`ятки архітектури 12, 16 - 19 ст.

 вигляд Подолу з Труханова острова, 1914

До Подолу з Верхнього міста ведуть декілька спусків. Найпопулярніший - Андріївський. Центр Подолу - велика Контрактова площа, де кожний будинок - пам`ятник. Старий корпус Києво-Могилянської академії - центру православного просвітництва слов`янських народів (заснована у 1632 р.). На Подолі також знаходяться будинок Петра І, де за переказами він зупинявся; пам`ятник українському філософу Г. С. Сковороді (1976, І. П. Кавалерідзе). На Покровській вулиці - Покровська церква (1766) у стилі українського барокко архітектора І. Г. Григоровича-Барського, будинок золотих справ майстра Стрельбицького, дзвіниця церкви Миколи Доброго. На Контрактовій площі з 1798 р. щорічно проводилися Всеросійські ярмарки, для чого в центрі площі було збудовано Гостиний двір із 50 магазинами. Нині його відреставровано. Також відновлено церкву Богородиці Пірогощі (1136).

 Поділ з Володимирської Гірки, 1914

Жіночий Покровський монастир. Флорівський монастир, відомий з 15 ст., відновлений після пожежі арх. А. І. Меленським у 1822 - 1824 рр.; Іллінська церква (1692), церква Миколи Притиска (1631), Набережно-Микольська церква (1772, І. Г. Григорович-Барський). Вулиця, що має дві назви - з одного боку Верхній вал, з другого - Нижній; Житній ринок, Річковий вокзал, Фунікулер. Все це - Поділ.

 Подільська Набережна, 1911

 В розділі запропоновано до огляду найцікавіші місця Подолу:

Контрактова площа

Поштова площа

Фунікулер

Замкова гора

Києво-Могилянська академія

Вулиця Сагайдачного

також дивіться Храми Подолу