Церква Богородицi Пирогощi (відновлена)
Церква Богородицi Пирогощi, 2001

Ця церква була в Києві головною соборною церквою подільських купців, міщан і ремісників. Закладена 1132 року князем Мстиславом, сином відомого князя Володимира Мономаха, ця церква візантійського стилю була загально відома як "Пирогоща". Це була проста, коротка базиліка з трьома навами й трьома апсидами. їі особливість полягала в тому, що вона була першою будівлею Київського князівства, цілковито збудованою з цегли, без уживання каменю; на ній також позначився західній вплив романського стилю.
Церква Богородицi Пирогощi. фото 1915 р.Протягом століть Богородиця Пирогоща правила за центр громадського життя Нижнього міста; в 1613-33 роках, поки катедра св. Софії була осідком католицько-уніатської митрополії, Богородиця Пирогоща була катедрою православних митрополитів.
Середньовічну будову переробляли кілька разів. Один час вона мала п'ять барокових бань; після пожежі на Подолі 1811 року, чотири бічні бані зняли і надали церкві неокласичного вигляду. 1835 року її п'ятиповерхову дзвіницю, що перешкоджала вуличному рухові, розібрали і натомість надбудували над головним входом дзвіницю в стилі російського ампіру. Церква мала десятиметровий іконостас (1778 року) і срібні царські врата (від 1784 року) з іменем жертводавця — запорожця Василя Білика. Іконостас у стилі рококо вважався одним з найкращих з тих часів.

Під кінець дев'ятнадцятого століття зовні церкви прибудовано низку дерев'яних крамничок, які псували вигляд церкви. 1929 року ці прибудови, в намаганні відновити первісний вигляд церкви, було знесено. Але кілька років згодом всю будівлю зруйновано.
Останні роки існування цієї стародавньої церкви на Подолі були тісно пов'язані з долею Української Православної Церкви. Коли катедру св. Софії закрито для богослуження, громаді вірних не дозволили перебрати якусь іншу церкву на Горі, і вона отримала для користування церкву Богородиці Пирогощі. Отже, 1934 року ця церква дванадцятого століття ще раз стала катедрою Митрополита Української Православної Церкви. А роком пізніше Пирогощу зруйновано в процесі виконання пляну поширення історичної Магістратської або Ратушної площі (тепер — Червоної). Дослідження, проведені перед руйнуванням, встановили, що церква зберегла більшу частину своєї початкової будови, незважаючи на лихо, якого вона зазнала, та на численні переробки. Після цього Митрополит Павловський переніс осідок своєї митрополії до Притиско-Микільської церкви на Подолі, але і її влада закрила в червні 1935 року

 У 2 — й пол. 70 — х рр. 20 ст. здійснено розкопки фундаменту храму. Фундамент був до 4 м глибини і складено його з буд. матеріалу взятого з ще раннішої споруди. Відбудовано храм у 1998 р.

Церква Богородицi Пирогощi (відновлена) 

    Попередня    Головна    Наступна