Католицький Олександрівський костьол

Олександрівський костьол. Автор фото - Елла Клименко


В 1814 р. київська шляхта вирішила спорудити храм на відзнаку переможного закінчення війни з Наполеоном та на пошану імператора Олександра І. Ухвалили кошти на будівництво зібрати з дворянства Київської губернії відповідно до кількості кріпаків, з розрахунку 25 копійок за душу, і звернутися до Петербурга по дозвіл, який і було отримано 7 липня 1815 р. Землю для костьолу місто відвело в тій частині, де за княжих часів у Лядській слободі мешкали поляки. Раніше на тому самому місці стояв дерев'яний костьол, що згорів.
Олександрівський костьол. Автор фото - Елла Клименко
Будівництво розпочалося в 1817 р. за проектом архітектора Пілера, але близько 1830 р. роботи припинилися через брак коштів. Згодом їх відновили, але вже за більш ощадливим проектом професора архітектури університету Франца Меховича. Будівлю було завершено в 1838 р., але оздоблення тривало ще майже 10 років. В 1842 р. губернське дворянство знову вдалося до збирання грошей серед поміщиків, не тільки католиків, але й усіх віросповідань. Було вирішено, що кожен повіт Київської губернії має внести по 1200 рублів. Хтось давав, а хтось з-поміж православних відмовлявся. Найбільші пожертви зробили шляхтичі Антон Совецький та Дарій і Август Понятовські. Костьол було закінчено 1847 року.
Споруда - в стилі класицизму, квадратна в плані, з куполом, двома баштами та портиком головного входу. Ставлення сучасників до Олександрівського костьолу було різним. Багато хто вважав його невдалим. Усередині храм просторий і світлий, прикрашений ліпленням та розписами. В 1937 р. костьол закрили, згодом пристосували під гуртожиток. З січня 1952 р. тут був планетарій, а також розмістилася частина фондів Історичної бібліотеки. В жовтні 1990 р. костьол повернуто католицькій громаді.
Розташовано по вулиці Костьольній №17 (на розі з Трьохсвятительською).

Попередня     Головна    Наступна