Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

(Печерський Ландшафтний парк)

Музей ВВВ, 2005

        Ідея увічнення подій Великої Вітчизняної війни у музейній експозиції виникла на завершальному етапі Другої світової війни в Європі. Навесні 1945 р. в Пушкінському парку відкрилася Виставка зразків трофейного озброєння. Просто обабіч паркових алей стояли гармати, танки, літаки, а в павільйоні експонувалися однострої, стрілецька зброя, нагороди. На виставці було представлено всі зразки військової техніки та озброєння переможених Німеччини, Італії та інших країн-сателітів. На дитячому майданчику парку можна було залізти в справжній мессершмітт або покататись, замість каруселі, на скорострільній зенітній установці ерлікон.

урочисте відкриття музею, 1981

Тоді ж у приміщенні колишнього особняка по вул. Грушевського, 18/2 відкрилася виставка Партизани України в боротьбі з німецько-фашистськими окупантами. Обидві постійно діючі виставки проіснували до  1951 р. Потім їх закрили, а важке озброєння порізали на металобрухт. 17 жовтня 1974 р. в приміщенні Кловського палацу відкрився Український державний музей історії Великої вітчизняної війни 1941-1945 рр. На трьох поверхах палацу - пам'ятки архітектури середини XVIII ст. - було розгорнуто експозицію, а на відкритому майданчику встановлено радянську військову техніку часів минулої війни: артилерія, танки, автомобілі. Помітне місце в експозиції посідала тема Київ у 1941-43 рр.. А 9 травня 1981 р. відбулося відкриття нового меморіального  комплексу на схилах Дніпра, на площі в 10 га, включно з реставрованими фортифікаційними спорудами Київської фортеці  - валами й Московською верхньою та нижньою брамами. Основна експозиція розмістилася в музеї - підніжжі гігантського монумента  Батьківщина-мати (висота 62 м, вага 530 тонн) загальною висотою 102 м. виставка військової техніки

спорудження статуї БатьківщиниМеморіальний комплекс складають:  чаша Вогонь Слави (запалюється, на відміну від Вічного  вогню в парку Слави, лише в урочистих випадках - на День Перемоги, зокрема), шість скульптурних композицій (майже 100 бронзових фігур, заввишки 4-5 м кожна), що символізують героїчну боротьбу на фронті, в тилу та підпіллі, скульптурна група  Форсування Дніпра, меморіальний ряд міст-героїв. На окремому  майданчику за валами встановлено радянську військову техніку часів Другої світової війни та повоєнну, більш сучасну. Всередині музею на мармурових дошках викарбувано назви понад  1000 військових частин та з'єднань, які визволяли Україну в 1943-1944 рр. і отримали назви українських міст, а також імена 11613 воїнів та 201 працівника тилу, удостоєних найвищих радянських звань Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної  Праці.

Меморіал споруджено за творчим задумом скульптора Євгена Вучетича авторською групою в складі В. Бородая, В. Єлізарова, Ф. Согояна, Г. Кислого та ін.

Пам'ять про минуле бережеться, вшановується учасниками Другої світової війни. Але погляди на ті події змінилися, стали реалістичнішими. Тому в нинішньому Національному музеї історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. майже повністю перероблено експозицію. Нове художнє оформлення здійснено авторською групою, очоленою українським художником-мо-нументалістом Анатолієм Гайдамакою. Символом нової миролюбної політики стала композиція з двох, вщерть розмальованих дітьми сучасних танків, зі зв'язаними гарматами, встановлена на центральному майданчику меморіального комплексу.

Печерський Ландшафтний парк. загальний вигляд

Попередня    Головна    Наступна