Ботанічний сад ім. академіка Фоміна

Ботанічний сад

Заснування у 1834 році Київського університету було визначною подією у громадському житті країни. Одним із важливим науково-дослідних закладів університету став його ботанічний сад.

Питання про закладання ботанічного саду постало під час підготовки до організації університету. Основою колекції саду мали стати рослини, які у 1833 році було вирішено перевезти до Києва з Кременецького (Волинського) ліцею після його розформування.

Архітектор Вікентій Іванович Беретті, за проектом якого зводився університет, запропонував розташувати сад на пустирі, що прилягав до споруджуваного корпусу. Оглянувши обране місце, перший ректор університету Михайло Максимович, професор Бестер (1784-1842), якого було призначено керувати майбутнім садом, та його вихованець Андржейовський дали згоду на освоєння запропонованої території і надіслали з цього приводу рапорт до Ради університету.

квіти вишніПроте через брак коштів створення ботанічного саду затрималось на кілька років.

Тим часом з Кременця та з інших місць до університету почали надходити рослини. За реєстром 1834 року було прийнято 513 рослин 34 видів, які довелося розмістити в Царському саду (нині Маріїнський парк).

Лише у 1839 році Київський учбовий округ дав дозвіл на закладання тимчасового ботанічного саду. Виконання цієї справи біло доручено завідуючому кафедрою ботаніки університету професору Траутфеттеру, який з 1838 року перебував на посаді директора саду.

Погодивши з ректором університету кошторис на утримання саду, детально ознайомившись з відведеною територією, Траутфеттер 22 травня (10 травня за старим стилем) 1839 року зробив перші посадки майбутньої всесвітньовідомої колекції. Відтоді цей день вважається датою заснування Київського ботанічного саду. З перших днів почали налагоджуватися звязки з ботанічними садками Росії та Західної Європи. Поступово збільшувалася кількість видів, а невдовзі на обмін пропонувалося насіння травянистих рослин, вирощених у саду. На кінець 1841 року сад одержав статус постійного. Ботанічний сад

В наступні роки тривала забудова території та поповнення колекцій. За планом архітектора Лауфера споруджено оранжерейний комплекс, а також тераси, які збереглися до наших днів. До 1850 року остаточне впорядкування саду було завершено.

Велика робота, проведена в університетському ботанічному саду, сприяла широкій популярності закладу не лише в Росії, а й за її межами. У 1852 році, коли на посаду директора заступив професор університету Рогович, у саду налічувалося 25416 дерев і кущів 419 видів, понад чотири тисячі видів інших рослин. Проте для проведення ґрунтовних досліджень не вистачало коштів.

І все ж, незважаючи на великі матеріальні труднощі, колекції рік у рік збагачувалися. Сад Київського університету за кількість зібраних у ньому рослин посідав одне з перших місць в імперії. Вагомий внесок у його розвиток зробили вчені та студенти Київського університету, зокрема працівники кафедри ботаніки, які присвячували свій вільний час вирощуванню та дослідженню рослин. Ботанічний сад привертав численних відвідувачів не лише чудовою колекцією рослин. На його території з 1908 по 1913 роки тимчасово розміщувався зоологічний парк.

З 1914-1935 рр. директором Ботанічного саду був О.В. Фомін. О.В.Фомін був тоді вже відомим ботаніком, мав досвід організації Тифліського ботанічного саду. З великою енергією він взявся за реконструкцію саду, поповнення його колекцій, особливо оранжерейних рослин, розширення і збагачення гербарію.У 1935 р., після смерті О.В. Фоміна, за видатний внесок у розвиток науки та титанічну організаторську діяльність Ботсад було названо його ім'ям.

Рішенням Ради Міністрів УРСР у 1960 році Ботанічний сад імені академіка Фоміна був оголошений памяткою садово-паркового мистецтва республіканського значення, а у 1969 році йому було надано статус науково-дослідної установи.

Сьогодні ботанічний сад є важливою науково-дослідною установою Київського університету, колектив саду здійснює велику наукову, навчальну, практичну природоохоронну та просвітительську роботу.

Ботанічний сад

Попередня    Головна    Наступна