Міст Патона

збудований у 1949-1953 роках

Міст Патона. вигляд з Дніпра.

За життя Євгена Оскаровича міст Патона і в проектній документації, і в інститутському побуті називався просто Київський міський. А обєднає ж він не просто два береги великої ріки, а два поняття, які до Є.Патона вважалися несумісними, мостобудування та зварювання. В мосту-гіганта від народження взагалі чимало титулів: суцільнозварний, перший, зварений автоматами, найбільший у Європі тощо. У світовому мостобудуванні він відкрив нову сторінку, заклав основоположні принципи конструювання, завершив початковий і найвідповідальніший етап зварювального мостобудування. І хоч би скільки за цим було інших блискучих сторінок, ця заслуга Патона не забудеться ніколи.

Історія ж проектування і здійснення унікальної споруди відома менше. Тим часом вона зберегла живий відсвіт особистості головного свого творця.

Уже в тридцяті роки він почав порівняльні дослідження однотипних клепаних і зварених пролітних споруд. Щоб переконатися незабаром: зварні мости легші від клепаних. Але потрібні всебічні дослідження: а чи не поступаються вони за надійністю, міцністю, довговічністю?

Тоді ж на сміливу ідею Патона повністю витіснити з мостобудування клепані мости почалися атаки, найперші різкі неприйняття його новаторства з боку прихильників спорудження мостів по-старосвітському. Головними в експлуатаційників з Наркомату шляхів сполучення були посилання на невдалий світовий досвід, передовсім у Німеччині, США, Бельгії. У зварних мостах не могли уникнути найнебезпечнішого утворення тріщин утоми. Залишалося тільки дивуватися: як Євгенові Оскаровичу вдалося пробити свою ідею в сороковому?.. Адже саме в той час противники зварювання мостів одержали контраргумент-козир: у Бельгії в канал Альберта звалився 75-метровий зварний проліт

Міст Патона ввечорі. березень 2005

У Києві діяв тоді єдиний автодорожній міст ім. Є.Бош, але місту його давно було замало. Стояв ще старий Наводницький. Вузенький, деревяний, на ньому ледве розминалися два автомобілі. Охрещений у міському побуті стратегічним, міст-ветеран законсервували на крайню потребу. Її розуміли однозначно: Если завтра война.

На знаменитій першій конференції з автозварювання, яку Патон скликав у Києві перед війною, йому вдалося схилити у свою віру представників могутньої Головстальконструкції. Навіч переконавшись у перевагах способу зварювання Патона, вони поставили підпис під угодою про співробітництво з ним.

В інституті панував стан творчого піднесення:

Робимо, хлопці, перший у світі міст, який під флюсом зварять швидкісні автомати!

Темп розробок надзвичайний навіть для Патона: проектне бюро видало автомат портального типу і ланцюговий кантувач для зварювання за три тижні!

Одначе в Дніпропетровську, на заводі Бабушкіна, де мали варити міст, замовлення киян прийняли прохолодно:

Якщо й правда, що зварювання витисне клепку, чому репутацією заводу першими маємо ризикувати ми?

А тут ще й девятий вал перестраховки зі стін наркоматів і проектних інститутів Москви та Ленінграда...

колонада на в'їзді до мосту

На нараді в першого секретаря ЦК КП(б)У Хрущова комісія експертів, противники автоматичного зварювання, дала Патонові генеральний бій. Вони б ще змирилися з якоюсь кількістю ручного зварювання. Але щоб швидкісне, під флюсом?!

Однак Хрущов уважно вислухав і протилежну сторону. І зненацька підтримав Патона. У Дніпропетровську відразу стали терміново налагоджувати виробництво, а в Києві не менш ударними темпами будували опори мосту.Нарешті один із найрадісніших днів у житті Баті: з Дніпропетровська повідомили перші елементи зварного мосту вирушають до Києва сьогодні! Але календар уже вів відлік найтрагічнішого місяця і в його, і в мільйонах інших життів: ішов червень сорок першого...

Після війни окремі зварні елементи конструкції використають. Те, що було затоплено в Дніпрі, пішло на відбудову мосту в самому Дніпропетровську. Клепаного. Про київський же суцільнозварний ніби забули геть-чисто Але Патон не був би Патоном, якби забув свої задуми. Ні, думки, що не давали спокою змолоду, він звик додумувати до кінця. На маловтішному тлі вдруге починає він битву за зварні мости.

Перший післявоєнний рік. Безліч мостів іржавими кістяками спочиває на дні річок. Навіть у рідному місті академіка рух здійснюється по тимчасових переправах, наведених саперами через Дніпро ще під бомбами юнкерсів ціною людських жертв і нелюдських зусиль.

У роки окупації гітлерівці підірвали вже змонтовану частину пролітних споруд розпочатого передвоєнного мосту, зруйнували опори. Але, як і під час відродження Ланцюгового, Патон знову показав себе запеклим прагматиком. Йому ясно, як архіскладно за умов цілковитої розрухи вести кесонні роботи. А тому в новому проекті мосту, яким ми знаємо його вже півстоліття, Патон збереже колишню розбивку на прольоти та їхню величину. Півтора кілометра планованої дороги над водами мають складатися з чотирьох судноплавних прольотів по 87 метрів, 18 прольотів по 58 метрів і ще двох, меншого розміру, над проїздами з правого і лівого берегів.

Але на цьому подібність довоєнного і післявоєнного мостів кінчалася. Патон уже пішов незрівнянно далі а надто в останні роки, коли вів генеральну репетицію. Скільки років він мріє побудувати міст без жодної заклепки! Але в сорок шостому

 Міст Патона. вид з Гідропарку. зима 2005

Аргументи відомі: світовий досвід зварювання мостів у воєнний час усуціль негативний виникають тріщини втоми. Ризикувати на дорогах рухом, безпекою людей заради ваших сумнівних експериментів?!

І Міністерство шляхів сполучення накладає вето: зварювання мостів заборонити. Патон удався до паліативу: пролітні споруди робити поки що клепано-звареними. Але відразу ж невдача. У фермах Істринського мосту в кутових сполучних швах тріщини. До метра...  За вказівкою згори міст розбирають.

Сам процес автозварювання не винен! Треба думати про спеціальну сталь. Потрібний інший флюс.

На пошук сталі для зварних мостів він кидає колишнього фронтовика Б.Касаткіна. Той нескінченно варіює рецептури маловуглецевої сталі: різний хімсклад, різне розкислення.

Вловіть, чи немає звязку між сульфідними рядками і тріщинами у швах, підказує йому з підмосковного санаторію Узкое Патон. Зауважую: лист датовано 5 березня 1947 р. Ну й ну... Відомо, що Патон працював і на відпочинку, і на лікуванні, і в святкові дні.

Але щоб у власний день народження!

Справді... немов не вірячи, Касаткін довго вивчає дату. А йому ж стукнуло сімдесят сім!

Відповідати за флюс, який мав виготовляти завод Автоскло № 25 у Константинівці, Патон призначив Ісидора Ілліча Фруміна. У тридцять сьомому він не побоявся взяти в інститут цього сина ворога народу. Через репресованого батька того вигнали з аспірантури й ніде не брали на роботу. І не помилився. Через руки нащадка ворога пройшли усі флюси, створені в тридцятих, сорокових і на початку пятдесятих років. На момент нашого знайомства Ісидор Ілліч був доктором наук, найпершим лауреатом премії імені Є.О.Патона, а потім і Держпремії СРСР.

За діями Патона упереджено спостерігали такі могутні фірми, як Головмостобуд, ленінградський НДІ мостів, Головстальконструкція, МПС. Навіть рубаний стиль фраз із мого старого блокнота передає напругу, з якою жив 80-річний учений:

1948. Міст на р. Снєжеть перша дослідна пролітна споруда, але з клепаними монтажними вузлами.

1949. Мостовий перехід установлений. Успіх.

1950. Домоглися: мости цього типу підуть у серію.

1951. 31 січня. Канада, гирло ріки Св. Лаврентія. Звалився зварний проліт. На Патона вішають усіх собак. Київський проект відкласти! Зварені монтажні вузли заборонити!!!

1953. Орський з-д металоконструкцій серія понад 100 мостів. За технологією Снєжеті. Працюють на залізн. дотепер.

Члени комісій зявлялися в прольоті цеху, виділеному під зварювання мосту, у найнесподіваніший час. Навіть уночі. Щоб застукати на місці злочину. А тріщин не було!

Розробку проекту вело київське бюро Проектстальконструкції, а очолювали її Шумицький і Маракін. Останній був студентом Патона ще на кафедрі мостів КПІ й залучався ним до відродження Ланцюгового. Патон заздалегідь поставив завдання проектувати великі, зручні для зварювання блоки. У вигляді двотаврових балок завдовжки 29 метрів, з висотою стінки не багато й не мало у півтора поверхи сучасного житлового будинку.

Нарешті все готове. Проект виноситься на затвердження Ради Міністрів УРСР. Зібралися комісії, проектна організація, експерти. Це було 1 квітня 1949 р. І тут Патон зіграв зі своїми опонентами воістину першоквітневий жарт. Підвівся та й каже, як про повсякденну річ:

Проект давайте затвердимо, але монтажні стики робитимемо не клепаними, а зварними.

Що зчинилося! Зібралися ж на парад усе погоджено, а він ламає затверджений, вважай, проект!..

Але Патона важко було зрушити з місця:

Ми робимо не просто міст, а унікальну споруду!

Міст Патона. вид з опори

Аби в світі зрозуміли її революційну сутність, знадобиться не одне десятиліття. Аж через 40 років по смерті Баті, 1995 р., міст одержить визнання Американської асоціації зварювання (AWS) як видатна зварена конструкція, про що інститутові імені Патона буде вручено Памятний знак AWS.

На Раді Міністрів він здобув перемогу: добро на зварювання монтажних стиків автоматами.

Він не міг дозволити собі ані найменшої відстрочки. Постійно, немов пульс, відчував рух годинникової стрілки. Адже жити і працювати йому залишалося тільки два роки, і гірко було б не дійти до мети.

Задовго до прибуття з Дніпропетровська першого потяга з готовими металоконструкціями, який у березні 52-го зустрінуть з усіма почестями, Патон розгорне величезну підготовчу роботу. Зі звичайною для нього докладністю було розроблено інструкції з технології, взаємодії з будівельниками з мостозагону Баренбойма.

Коли випробовуватимуть міст Патона, по мосту пустять... бронетанкову колону. А його самого вже не буде серед живих. Але символічно: для цього виберуть знамениті тридцятьчетвірки. Ті самі, що зварено на Уралі його ж таки, патонівським, швом.

Могутньою дугою з десяти тисяч тонн звареної криці міст здолав уже вічний плин вічної ріки. І щастям було це бачити. Встигнути побачити...

Пізніше, коли його не стане, вдячні співвітчизники присвоять мостові те імя, на яке він найбільше заслужив: імя Є.Патона.

       Попередня    Головна    Наступна